چگونه شاد باشیم و بخندیم ؟

سوال پر تکرار این روزهای مردم ایران چگونه شاد باشیم و بخندیم ؟ این سوال به دلایل مختلفی امروزه در کشورمان زیاد پرسیده می‌شود. که هر شخصی یک داستان غم انگیز برای شاد نبودن خودش دارد، از مشکلات اقتصادی گرفته تا رابطه عاطفی که دلایل خوب نبودن حال امروزه اکثر ماها است. همیشه یک دلیل ناگوار وجود دارد که باعث می‌شود خوشبختی غالباً گنگ باشد. مغز انسان خیلی پیچیده است. مغز ما برای زنده ماندن، محافظت از خود و حفظ امنیت ما تکامل یافته است. مطمئناً همه ما لحظات خوب و بدی را در زندگی تجربه می‌کنیم، اما بسیاری از ما مدام گرفتار احساسات منفی هستیم، یه جورایی ما فقط در “بلاها” گیر کرده ایم. که در این مقاله سعی کرده ایم به شما کمک کنیم تا از افسردگی و غم به شاد زیستن روی بی‌آورید.

چگونه احساس شادی بیشتری در زندگی پیدا کنیم؟

اگر جواب این سوال را می‌دانید یا نظری دارید که می‌توان به دیگران کمک کرد، لطفا در پایین صفحه در قسمت نظرات، نظر خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. ولی قبل از هر کاری توجه داشته باشید که شاد یا غمگین بودن، خوشبخت یا بدبخت بودن فقط یک احساس است. یعنی صرفا شادی یا ناراحتی در واقعیت وجود ندارد. در واقع از نظر علمی به واکنش بدن نسبت به کنش ذهن، احساس می‌گویند.

“خوشبختی معنی و هدف زندگی، تمام هدف و پایان وجود انسان است.”ارسطو این را بیش از 2000 سال پیش گفته است. و هنوز هم این جمله صدق می‌کند.

هشدار اگر حالتان خوب نیست این پاراگراف را نخوانید !!!

تقریبا شادی یکی از مهمترین اهداف در زندگی است، اما به نظر می‌رسد که برای بسیاری گریزان است. خیال و تصور کردن بسیار آسان است چون در خیال خود تصور می‌کنیم یا احساسی را برای خود به وجود می‌آوریم مثل : “وقتی من فقط آن خانه خوب و ماشین جدید را دارم، می‌توانم خوشحال باشم.” و زمانی که در واقعیت به این تصور نمی‌رسیم، ما دیگه انسان خوشبختی نیستیم.

در واقع این چنین نیست، اکنون خوشبختی در دسترس همه ما است. یک خانه بزرگ یا یک ماشین جدید واقعاً شما را خوشحال نخواهد کرد. شاید احساس نبود و کمبود این چیز ها در زندگیتان احساسات منفی را به وجود بیاورد، ولی این‌ها دلیلی برای داشتن احساس خوشبختی نیستن.

تا زمانی که در خیال خود برای شادی و خوشبختی الگو سازی می‌کنید، و احساساتی که غیر قابل برآورده شدن است را در ذهن و خیال خود پرورش می‌دهید، هیچ وقت احساس خوشبختی واقعی را نخواهید چشید، و همیشه دنبال  جواب سوال چگونه شاد باشیم و بخندیم می‌گردید.

شادی و خوشبختی بسیار ساده است. آنقدر ساده که حتی فکرش را هم نخواهید کرد.

یک شروع قوی برای ساختن یک حال خوب

از امروز با خودمان قرار می‌گذاریم که دیگه در اوقات بیکاری یا قبل خواب برای خود احساسات جدید دست نیافتنی به وجود نمی آوریم. یعنی دیگه به رویا هایی که از ما دور و غیر قابل دسترس هستند فکرنمی‌کنیم. هر گاه به این اندازه قوی شدیم که خودمان در خودمان احساس بدبختی و ناراحتی را به وجود نیاوریم، می‌توانیم با چند تمرین ساده زیر همیشه حالمان را خوب نگه داریم.  شادی های ساده زیادی در زندگی وجود دارد که خوشبختی واقعی را برای ما به ارمغان می آورد.

13 قدم ساده که از امروز زندگی شادتری را شروع کنید

تمام این بندهایی که در ادامه مطالعه می‌کنید، در پاسخ به سوال چگونه شاد باشیم و بخندیم به وجود آمده است و در کنار هم و یکجا به زبان ساده یعنی تغییر، و حالتان خوب نخواهد شد مگر با تغییر. پس تغییر را از همین الان شروع کن.

چگونه شاد باشیم

1. کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

اگر مشتاق هستید که فوتبال بازی کنید، شعر بنویسید یا به دیگران آموزش دهید، پس دقیقا همین کارها را انجام دهید. متوجه خواهید شد که وقتی شما کارهایی را که دوست دارید انجام می‌دهید، از شادی پر می‌شوید. خودتان را به کار هایی که دوست ندارید مجبور نکنید یا کار هایی که دوست ندارید را به روشی که برای شما خوشایند باشه انجام دهید.

چگونه شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم

2. به دیگران کمک کنید

گاهی اوقات وقتی به اهدافی که همیشه آرزو داشتیم می‌رسیم، هنوز هم  از درون احساس خالی بودن می‌کنیم، زیرا ما  علاوه بر زندگی خودمان در زندگی اطرافیان‌ مان هم سهم و تاثیر مهمی داریم، و به نوعی باید این تاثیر را به آنها منتقل کنیم. وقتی داوطلب می‎شویم که به دیگران کمک کنیم، در واقع داریم احساس مثبتی را برای شخص مقابل به وجود می‌آوریم و به نوعی افکار و انرژی مثبت در درون خودمان هم تقویت می‌کنیم.

چگونه در بدترین شرایط شاد باشیم

3. شکرگزار باشید

وقتی به خاطر همه چیزهایی که دارید شکرگزار باشید، رفته رفته احساس کمبود هایی که برای خوب به وجود آوردید را حذف می‌کنید. و این تغییر را حس خواهید کرد، یه جورایی احساس سبکی می‌کنید.

چگونه روحیه شاد داشته باشیم

4. با دیگران مشارکت داشته باشید

وقتی افکار، زمان و توانایی های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم، احساس بهتری پیدا می‌کنیم. زندگی بدون شراکت یعنی تنهایی. وقتی با دیگران در زندگی کاری، عاطفی، مالی و … شریک می‌شوید، آنها هم نسبت به شما احساس بهتری پیدا می‌کنند و به شما کمک می‌کنند در زندگی خود احساس شادی بیشتری داشته باشید.

چگونه خوشبخت زندگی کنیم

5. بیشتر لبخند بزنید

بیشتر لبخند بزنید و ببینید که چگونه این امر در درون شما، و همچنین اطرافیان‌تان تأثیر می گذارد. لبخند رایگان است، همیشه می‌توانید لبخند بزنید. لبخند زدن می‌تواند شما را شادتر کند حتی اگر مصنوعی باشد، مطمئن باشید باز هم احساس بهتری خواهید داشت. همین حالا امتحان کن.

چگونه همیشه شاد باشیم

6. ورزش

آخرین باری که به ورزشگاه رفتید یا ورزش کردید کی بود؟ ورزش استرس را کاهش می‌دهد و اندورفین ها را آزاد می‌کند. ورزش حتی می‌تواند یک بازی سرگرم کننده پر تحرک باشد، چه با توپ زدن به توپ فوتبال و چه در حلقه های تیراندازی.

چگونه ذهن شادی داشته باشیم

7. راهی برای کنترل استرس پیدا کنید

اجازه ندهید استرس کنترل تمام زندگی شما را بدست گیرد. شما سزاوار خوشبختی هستید، و این درست نیست که اجازه دهید استرس به کار خود ادامه دهد. تمریناتی مانند مدیتیشن می‌تواند به شما در مدیریت بهتر استرس و احساس عالی کمک کند.

چگونه استرس را از خود دور کنیم

8. با افرادی که دوستشان دارید وقت بگذرانید

وقت شما با ارزش است، همچنین ما موجودات اجتماعی هستیم. حتی اگر درونگرا یا تنها باشید. باز هم پاره وقت های خالی خود را با دیگران پر می‌کنید. مردم عاشق گذراندن وقت با دوستان و خانواده خود هستند. زندگی خیلی کوتاه است تا می‌توانید زندگی کنید.

تاثیر اطرافیان در شاد بودن

9. تفکر منفی را کنار بگذارید

امروزه تقریبا همه ما می‌دانیم که تفکرات منفی رفته رفته انسان را نابود می‌کند. برای رهایی از افکار منفی ابتدا آنها را بیشتر بشناسید، سعی کنید افکار منفی خود را با موارد مثبت جایگزین کنید. با افراد مثبت اندیش وقت بیشتری را سپری کنید.

دور کردن افکار منفی

10. هدیه دهید

هم به خودتان هم به دیگران هدیه دهید. گاهی اوقات لازم است که شما ابتدا خودتان را تشویق کنید. لازم نیست هدیه های گران قیمت بدهید. حتی می‌توانید با یک جمله ساده، یک روز عالی را برای خود و عزیزانتان بسازید.

در صفحه محصولات ما پر از هدیه ارزان و کاربردی است که می‌توانید یکی از آنها را برگزینید. همچنین اگر در انتخاب هدیه مشکل دارید می‌توانید مقاله کادو چی بخرم ما را مطالعه کنید تا مشکلتان حل شود.

تاثیر هدیه در روحیه

11. ببخشید و فراموش کنید

با اینکه بخشیدن خیلی سخته اما زمانی که از ته قلبتان می‌بخشید احساس قدرت پیدا می‌کنید.
نگه داشتن کینه بیشتر از اینکه به طرف مقابل‌تان صدمه بزند به شما صدمه می‌زند. از خود بپرسید ، “چه چیزی باعث می شود که گذشته ام را رها نکنم؟”و توجه کنید که وقتی چند ثانیه از خشم خود رها می کنید، احساس بهتری پیدا می‌کنید. به جای آن ، روی آینده ای روشن متمرکز شوید و احساس بهتری برای خود بسازید.

تاثیر بخشش در شاد زیستن

12. پیاده روی در طبیعت

گذراندن وقت در طبیعت بسیار طراوت بخش و احیا کننده است، به خصوص وقتی که در دنیایی مصنوعی و صنعتی زندگی می‌کنید. پیاده روی در جنگل های نزدیک محل زندگیتان یا قدم زدن در پارک و گرفتن هوای تازه، به شما اجازه می‌دهد از زیبایی های دنیای طبیعی قدردانی کنید.

تاثیر طبیعت در شاد زیستن

13. خود واقعی‌تان باشید

همانطور که استیو جابز گفت: “زمان شما محدود است، بنابراین زندگی خود را در زندگی شخص دیگر تلف نکنید” خودت را قبول کن، خودت را بپذیر، به خودت احترام بگذار و فقط خودت باش تا دنیایی از تفاوت را احساس کنی.

چند راه ساده برای یک زندگی شاد

اگر انسان قادر به تغییر خود نبود زندگی او همیشه یک شکل و تکراری بود. تغییر کن تا دنیا تغییر کنه.

مطالب این مقاله از سایت Huffpost ترجمه شده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
ارسال نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. هانی گفت:

    مرسی از مطالب خوبتون.خیلی انرژی گرفتم

ادمین
ادمین

مسئول پشتیبانی ، محبی هستم.
هر سوال یا ابهامی داشتید تو قسمت نظرات بنویسید یا از طریق واتس آپ سوالتون رو برام ارسال کنید

تماس در WhatsApp
می‌توانید این پست را در شبکه های اجتماعی برای دوستانتان بفرستید
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توئیتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتساپ